Klíma tisztítás
Végeztesse el időben a klímája tisztítását
Miután megvásároltuk a klímaberendezést, gyakran úgy érezhetjük, hogy a feladatot teljesítettük, hiszen a készülék üzembe helyezése után folyamatosan biztosítja otthonunkban a kellemes hőmérsékletet. Azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a megfelelő és biztonságos működés érdekében rendszeres karbantartásra és alapos tisztításra van szükség, amikor eljön az ideje. Mindemellett a garanciális feltételek is előírják a klímakészülék rendszeres karbantartását, tisztítását!
A klímaberendezésekben található szűrő nap, mint nap összegyűjti a port, ami rendszertelen tisztítás esetén problémákat okozhat, mivel a lerakódott szennyeződések eltömíthetik a szűrőt. Ennek következtében idővel egyre kevesebb levegő áramlik át a szűrőn, ami rontja a klíma hatékonyságát.
Ez azonban csak a kisebbik gond, hiszen a szűrőn keresztül átjutó por egy része a klímaberendezés belsejében rakódik le. A belső részeken felhalmozódott por tovább csökkenti a hűtés-fűtés hatékonyságát, ami miatt a kívánt hőmérséklet eléréséhez a klímának egyre többet és nagyobb erővel kell dolgoznia, ami idővel a rendszer meghibásodásához vezethet.
A fűtési és hűtési szezonok váltásakor elengedhetetlen a karbantartás, és ha télen nem használjuk a klímát, akkor a szezon kezdetekor ajánlott elvégezni – függetlenül attól, milyen üzemmódban tervezzük használni. A karbantartás nem azonos a beltéri egység portalanításával, amit mi magunk is elvégezhetünk szakember segítsége nélkül. A karbantartás ennél sokkal többet jelent, például a beltéri egység teljes fertőtlenítése és tisztítása, amit csak szakember tud elvégezni, mivel a megfelelő eredmény eléréséhez a beltéri egységet szét kell szerelni.
Ezt a műveletet használattól érdemes évente 1-2 alkalommal elvégeztetni. A kültéri egység tisztítása a szöszöktől és bogaraktól, valamint tisztántartása megelőzheti a túlzott áramfogyasztást, amit évente ajánlott elvégeztetni. A beltéri és kültéri egységekhez csak megfelelő végzettséggel rendelkező szakember nyúlhat, nemcsak a technológiai tudás, hanem az áramütés veszélye miatt is. A hosszabb időre leállított, de nem áramtalanított készülékek minimális energiát használhatnak, ami elegendő lehet ahhoz, hogy például a bogarak és kisebb állatok érzékeljék a hőt és beköltözzenek az elektromos részekbe, ahol esetlegesen zárlatot okozhatnak. Fontos, hogy a beltéri és kültéri egységnél keletkező cseppvíz akadálytalanul távozhasson a készülékből, ezt is érdemes karbantartáskor ellenőrizni.
Fontos tisztázni, hogy a klíma megfelelő tisztítása nemcsak a hűtéshez, hanem a fűtéshez is szükséges. Mivel a split klímák két részből állnak – a kültéri és a beltéri egységből –, elengedhetetlen, hogy a karbantartás vagy tisztítás során a szakember mindkét egységet alaposan megvizsgálja és elvégezze a szükséges feladatokat.
Az első lépés mindig a berendezés aktuális állapotának felmérése, kipróbálása történik. Majd a készülék áramtalanítása következik, és csak ezután kezdődhet meg a tisztítás. A beltéri egység burkolatának leszerelése után kerül felhelyezésre a mosózsák. Gombaölő és baktériumölő tisztítószerrel kezelik, aminek 10-15 perc a hatóideje. Ezután a készülék átmosása következik magas nyomású mosóval, amivel egyúttal a kondenzvíz elvezető cső is tisztításra kerül. Végezetül szárazra töröljük a készüléket, és felszereljük a burkolatot.
A kültéri egység tisztítása általában nagynyomású levegővel történik, amelyet a kültéri ventilátor által szállított levegő áramlásával ellentétes irányban kell fújni a hőcserélő lamellái közé. Ezáltal a lerakódott por és szennyeződések hatékonyan eltávolíthatók a hőcserélőből.
Összességében érdemes szakember segítségét kérni a klímatisztításhoz, különösen, ha az érzékenyebb szűrők karbantartására is szükség van. Ne várja meg, amíg a lerakódott por és szennyeződések komolyabb problémákat okoznak a klímaberendezésében, inkább előzze meg ezeket a gondokat a megfelelő tisztítással.